Obsługa protokołu CCI w ekpresach kawowych

Ze względu na obsługę terminali możemy wyróżnić 3 typy maszyn kawowych:

- domowe ekspresy bez żadnego protokołu komunikacji
- ekspresy kawowe pracujące w protokole CCI
- automaty kawowe pracujące w protokole MDB

CCI to skrót od Coffee Credit Interface . Protokół umożliwia komunikację pomiędzy ekspresem a urządzeniami płatniczymi – terminalami płatniczymi, walidatorami banknotów i wrzutnikami monet. W pierwszej połowie 2021 roku terminale Nayax oficjalnie wspierają protokół CCI. Terminal płatniczy jest podłączony do ekspresu poprzez złącze RS232. Dedykowany przewód sygnałowy do protokołu CCI umożliwia bezpośrednie podłączenie terminala płatniczego do ekspresu bez potrzeby korzystania z dodatkowych i często kosztownych konwerterów MDB! Ze strony ekspresu powinno się znajdować jedynie żeńskie złącze RS232. Obecnie wspieramy ekspresy takich producentów jak Franke, Cimbali, Eversys i Jura.

Podobnie jak w przypadku protokołu MDB komunikacja odbywa się na zasadzie master-slave. Urządzeniem nadrzędnym jest ekspres (master), a terminal płatniczy jest urządzeniem peryferyjnym (slave). Protokół CCI i protokół MDB różnią się w następujący sposób:

- ekspres nie informuje urządzeń zewnętrznych o skutecznym wydaniu produktu
- w systemie Nayax automat musi być ustawiony w trybie preselekcji, a „Transaction Start Methodmusi być ustawiona na „Product
- CCI nie wspiera DEX
- Obsługę CCI wspierają tylko nowsze terminale Onyx / VPOS Touch
- obsługa alarmów nie jest wspierana, ale może zostać zaimplementowana na poziomie CCI4


Jak działa ekspres w protokole CCI:

1. Zasilenie ekspresu i terminala płatniczego.

2. Inicjalizacja (tylko w przypadku CCI Level 1)

3. Przejście do trybu czuwania (oczekiwanie na zakup)

4. Po wybraniu produktu:

- terminal z zależności od CCI Level odpyta serwer o cenę dla produktu lub od razu przejdzie do autoryzacji transakcji na podstawie ceny otrzymanej od ekspresu. Na ekranie terminala zostanie wyświetlony ekran z prośbą o dokonanie płatności.
- w przypadku, gdy ekspres korzysta z CCI Level 1 i nie uzyska informacji o cenie produktu z systemu Nayax (np. Cena nie została podana w planogramie automatu), transakcja zostanie anulowana, na ekranie pojawi się informacja o błędzie, a w ostatnich zdarzeniach automatu pojawi się komunikat świadczący o brakującym produkcie / cenie produktu.

5. Po udanej autoryzacji płatności transakcja zostaje rozliczona, a ekspres przechodzi do wydawania napoju.


Protokół CCI wspiera następujące poziomy:

- CCI Level 1 – informacje o wyborach i cenach jest przechowywana po stronie systemu Nayax w planogramie maszyny i przesyłana podczas inicjalizacji transakcji.
- CCI Level 3 – ceny są ustawione w ekspresie. Podczas zakupu, maszyna wysyła informację o cenie produktu na serwer.
- CCI Level 4 – stosowany jako rozszerzenie funkcjonalności pomiędzy terminalem Nayax, a producentem ekspresu. Najczęściej, aby przesyłać informacje o alarmach w ekspresie.

 

Gdy ekspres działa w CCI Level 1:

- ceny są ustawiane w planogramie automatu w systemie Nayax (ustawienia planogramu mogą być powielane na kolejne maszyny). Każda linijka planogramu to poszczególny produkt opisany kodem MDB = Product ID ustawionym w ekspresie (>0) oraz CC Price będącą ceną zakupu (Cena nie może wynosić 0.00 zł).
- podczas inicjalizacji ekspres wysyła komendę get price do terminala płatniczego dla każdego produktu. Terminal pobiera informację o cenie poszczególnych produktów i przesyła zwrotnie do ekspresu.
- ekspres może też poprosić o domyślną cenę dla wszystkich produktów. Terminal pobierze ją z ustawień automatu Płatności > Kredyt domyślny.
- Po zmianie cen w planogramie można ponownie uruchomić ekspres, aby zaktualizować ceny wyświetlane na ekspresie. Ceny będą też aktualizowane przy każdym zakupie, gdyż terminal pobierze aktualną cenę z planogramu.

Gdy ekspres działa w CCI Level 3 ceny są przechowywane po stronie ekspresu. Po rozpoczęciu transakcji ekspres prześle informację o cenie zakupu do terminala płatniczego. Kwota zostanie wyświetlona przez terminal.


Najważniejsze ustawienia po stronie systemu Nayax:

Czytnik kart:

- Transaction Start Method Product

MDB:

- Card Reader MDB Level - 3
- Cashless MDB Address - CCI mode
- MDB Flags - 02 Pre Selection Enabled
- MDB Level 3 Optional Features – Enable „Always Idle” state

Płatności:

- Choose Product Timeout domyślnie 40 sekund
- Kredyt domyślny – ustawiamy, gdy ekspres potrzebuje wartości Total Balance. Wartość większa niż koszt najdroższego produktu, wyrażona w groszach np. 500 (5 zł)
- EMV Price Table :

@$ - gdy korzystamy z CCI Level 1 i ceny są ustawione po stronie systemu Nayax, w planogramie automatu
C%100 - gdy korzystamy z CCI Level 3 i ceny są ustawione po stronie ekspresu

VPOS Touch:

Idle Mode Screens - Select Product


Okablowanie i instalacja:

Terminal Nayax pracujący w protokole CCI korzysta z dedykowanego przewodu sygnałowego o oznaczeniu C150008, który posiada następujące złącza:

- złącze 40-pin do podłączenia z terminalem Nayax

- RS232 DB9 męskie – złącze do ekspresu. Ekspres powinien mieć żeńskie złącze RS232

- Ethernet – umożliwia podłączenie terminala do sieci LAN

- External reader – umożliwia podłączenie dodatkowych czytników (czytnik Inepro, czytnik kodów kreskowych / kodów QR)

- przewód zasilający

 

Jeśli ekspres nie dostarcza zasilania to potrzebny jest zasilacz sieciowy z wtykiem 5.5/2.5 mm i napięciem wyjściowym zgodnie z charakterystyką terminala np. 12V DC 36W 3A.