Od Q4 2020 Nayax wprowadził do oferty zewnętrze czytniki kodów kreskowych / kodów QR. Przypominają do złudzenia terminale Onyx, ale zamiast ekranu dotykowego zauważymy wbudowany obiektyw kamery, która rozpoznaje kody. Czytnik ma szerokie pole odczytu i wbudowane oświetlenie LED doświetlające kod podczas odczytu. Zastosowana technologia umożliwia odczyt z różnych materiałów: papierowych, plastikowych oraz z wyświetlaczy smartfonów lub tabletów.
Zgodnie z specyfikacją podaną przez producenta urządzenie odczytuje następujące:
- kody kreskowe
EAN-8, EAN-13, UPC-E, UPC-A, Code 128, UCC/EAN128, I2Of5, ITF-14, ITF-6, Matrix 25, CodaBar, Code 39, Code 93, ISSN, ISBN, Industrial 25, Standard 25, Plessey, Code11, MSI-Plessey, UCC/EAN Composite, GS1 Databar, Code 49, Code 16K - kody QR
PDF 417, QR Code, Micro QR, Data Matrix, Aztec, Maxicode, Chinese Sensible Code, GM Code, Micro PDF417 Code, Code One - kody pocztowe
SPS Postnet, Royal Mail, KIX Post, Australian Postal itp.
Montaż i podłączenie
Podobnie jak w przypadku terminali front jest pokryty Dragontrail glass, a montaż odbywa się nawierzchniowo. Należy wywiercić 3 otwory na śruby oraz 1 kabel. Zaleca się unikanie instalowania urządzenia w bezpośrednim świetle słonecznym, aby uniknąć ryzyka wypalenia. Ważne też, aby urządzenie podczas eksploatacji nie było narażone na kondensację pary wodnej.
W przypadku jeśli automat posiada już fabryczne, prostokątne okienka na systemy płatnicze, możemy zamontować czytnik z pomocą adaptera (zupełnie jak terminal Onyx, gdyż mają takie same wymiary zewnętrzne).
Po zamontowaniu czytnika na obudowie maszyny możemy podłączyć go do wiązki kabla sygnałowego. Wpinamy czarny kabel w wejście z etykietą "External reader". Przypomina nieco mniejsze wejście na kabel internetowy. Przy poprawnym umieszczeniu przewodu usłyszymy dźwięk zatrzasku. W chwilę po zasileniu na krótko rozbłyśnie podświetlenie LED oraz zostanie odtworzony sygnał dźwiękowy. W trybie czuwania terminal nie wydaje żadnych dźwięków, a podświetlanie jest wyłączone.
Konfiguracja terminala w systemie Nayax
Aby czytnik mógł właściwie pracować musi zostać spełnione kilka warunków:
- ustawienie parametru RS232 Connection na wartość 34 DOT QR Reader i wysłanie parametru do urządzenia
- terminal VPOS Touch w wersji przynajmniej 4.0.0.10 lub Onyx w wersji przynajmniej 6.0.0.9
Odczyt kodu
Zbliż kod w pole odczytu:
- Czytnik piknie w momencie odczytania kodu. Aby ułatwić odczyt i zwiększyć kontrast, kod może zostać doświetlony przez LED.
- Na czytniku zapali się zielona dioda.
- Informacja zostanie przekazana do terminala. Dalszy przebieg transakcji zależy od ustawień terminala.
Rozwiązywanie problemów
W przypadku nieprawidłowego działania upewnij się, że:
- czytnik jest podłączony do właściwej wiązki sygnałowej przeznaczonej do obsługi zewnętrznych czytników kodów, a po jego zasileniu pojawia się sygnał świetlny i dźwiękowy
- terminal ma odpowiednią wersję oprogramowania wspierającą wspierającą zewnętrze czytniki kodów
- parametr RS232 Connection ma wartość 34 DOT QR Reader, został wysłany do terminala i przez niego przyjęty
Jeśli powyższe warunki są spełnione, a mimo to czytnik nie odczytuje kodów spróbuj zresetować parametry czytnika poprzez zeskanowanie 3 poniższych kodów kreskowych. Wydrukuj je kartce papieru i przyłóż kolejno do czytnika kodów tak, aby w polu odczytu znajdował się wyłącznie jeden kod:
Korzystanie z kodów kreskowych / kodów QR
Działanie kodów kreskowych lub QR opiera się o takie same mechanizmy co działanie kart prepaid w systemie Nayax. W gruncie rzeczy ulegają zmianie tylko 2 rzeczy: nośnik i sposób odczytu. W przypadku kart prepaid nośnikiem jest plastikowa karta z zatopionym układem elektronicznym, natomiast kody mogą być nadrukowane prawie na dowolnej powierzchni lub wyświetlane na urządzeniach elektronicznych. Zamiast zbliżać kartę do czytnika musimy umieścić kod w polu odczytu czytnika kodów. Dalszy przebieg transakcji zależy od ustawień terminala.
Pozostałe cechy są takie same jak w przypadku kart prepaid. Przed użyciem kody należy go dodać w systemie z pożądanymi ustawieniami limitów i dostępnego kredytu. W tym wypadku numerem karty będzie:
- przy kodach kreskowych, ten sam numer co zakodowany w kodzie kreskowym
- przy kodach QR, numer w formacie <Prefix>;<CardNumber> gdzie:
<Prefix> - stała wartość wynosząca NYXPP
; - średnik, separator prefixu oraz właściwego kodu QR
<CardNumber> - właściwy numer zakodowany w QR
Przykładowy numer 123456789 zakodowany w QR, należy dodać do systemy w postaci NYXPP;123456789
Na samym dole znajdziesz odnośniki do 2 plików:
- Testowe kody QR.pdf , który zawiera przykładowy arkusz kodów QR
- Szablon testowe QR_SingleUse_20zł.xlsx , plik EXCEL `zawierający testowe kody QR gotowe do importu do systemu z jednorazowym kredytem 20 zł
Często zadawane pytania:
Czy czytniki będą wspierana na terminalach klasycznych AMIT-VPOS?
Nie. Czytniki kodów kreskowych / kodów QR będą wspierane wyłącznie na terminalach nowego typu.
Czy zwykły kabel dołączony do terminala obsługuje czytnik QR?
Nie. Do podłączenia zewnętrznego czytnika kodów kreskowych / kodów QR należy użyć kabla o oznaczeniu C150004 (pod MDB) / C150005 (pod Puls). Oznaczenie kabla można sprawdzić na zielonej etykiecie na głównej wiązce kabla sygnałowego. Zamawiając terminal z czytnikiem kodów otrzymasz od razu właściwy kabel sygnałowy.
Czy czytniki kodów QR można wykorzystać również w trybie pulsowym?
Tak. Czytnik kodów jest wspierany przez terminale korzystające z trybu pulsowego.
Czy kody kreskowe / kody QR działają także z autokreacją kart prepaid?
Tak. Funkcjonalność została wprowadzona na początku 2021 roku.
Czy jest możliwa taka konfiguracja, aby skanowanie kodu QR umożliwiło jednorazowe odebranie produktu z maszyny?
Tak, takie kody muszą mieć kredyt i limit wyłącznie na 1 transakcję. Muszą być uprzednio dodane do systemu lub automat musi mieć włączoną wspomnianą w poprzednim pytaniu autokreację, która automatycznie doda odczytany kod do systemu z limitem 1 transakcji.