Tworzenie planogramu automatu

Po utworzeniu stworzeniu grup produktów i dodaniu poszczególnych artykułów możemy przystąpić do mapowania automatu lub tzn. tworzenia planogramu. Planogram jest zestawieniem, które daje nam informacje o umieszczonych produktach w fizycznym automacie. Sprzedaż w zmapowanym automacie możemy wtedy analizować nie tylko pod kątem ilościowym, ale także jakościowym. Uzyskamy informacje, które produkty cieszą się największą popularnością, a które najmniejszą. Dzięki temu ograniczymy zaleganie produktów i zrobimy miejsce na te najchętniej kupowane. Serwisanci będą mogli tworzyć listy braków towarów, które wyszczególnią dokładne ilości brakujących towarów.

Po przejściu do interesującego nas automatu przechodzimy do zakładki Planogram. Jeśli automat nie prowadził jeszcze sprzedaży to zapewne będzie tam tylko jeden wpis pochodzący z transakcji testowej wykonanej przed wysyłką sprzętu. W przypadku, gdy automat sprzedawał długi czas zobaczymy tam o wiele więcej wpisów z charakterystycznym Unknow, Unkow Products. W kolumnie ilość mamy dane o ilości wydań od początku uruchomienia maszyny dla danego kodu MDB, ale zupełnie nie wiemy jaki produkt sprzedajemy (chyba, że doskonale znamy rozkład produktów wszystkich automatów)


 

Naszym celem jest przypisanie każdemu kodowi MDB odpowiedniego produktu. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • posiadając stan planogramu jak powyżej jesteśmy prawie pewni, że każdy kod MDB został już kiedyś zakupiony. Znając rozkład maszyny możemy przypisać kodom MDB odpowiednie produkty. Należy pamiętać, że rozkład kodów może się różnić w zależności od producenta. Po sporządzeniu planogramu zalecamy weryfikację pierwszej i ostatniej sprężyny i porównanie nazw produktów z danymi z ostatnich sprzedaży. 

    Ostatnie sprzedaże w automacie bez planogramu


    Ostatnie sprzedaże w automacie z planogramem
     
  • bezpieczniej jest wyczyścić planogram zaznaczając wszystkie pozycje i wybierając z menu Mapa automatu >> Usuń wybrane pozycje. Zaczynamy z czystym kontem i możemy stopniowo kupować kolejne produkty w automacie i na bieżąco weryfikować pod jakim kodem MDB się zgłaszają. Jeśli pierwsza pozycja zaczyna się od 11, a druga to 12 to zazwyczaj starczy jak kupimy jeszcze produkty z przedostatniej i ostatniej sprężyny. Należy porównać różnicę między ostatnim kodem MDB a pierwszym z liczbą dostępnych wyborów. Jeśli są równe to mamy pewność, że rozkład jest regularny. Wybieramy z menu Mapa automatu >> Add Multiple BINs oraz wpisujemy liczbę brakujących wyborów. Pozostało wybrać w kolejnych wierszach kolejne produkty automatu. Kierunek produktów w automacie jest zazwyczaj od lewego górnego do prawego dolnego rogu.

    Tworzenie planogramu jest znacznie wygodniejsze w aplikacji mobilnej do zarządzania automatami - MoMa. Będą bezpośrednio przed automatem możesz monitorować stan towarów i identyfikować kolejne kody MDB. Jest to niezwykle przydatne, gdy rozkład kodów nie jest regularny i musimy dokonać wszystkich zakupów na miejscu - produkt po produkcie. Jak stworzyć planogram wykorzystując MoMa znajdą Państwo w artykule:

    https://nayaxpolska.ladesk.com/993941-Tworzenie-planogramu-z-wykorzystaniem-aplikacji-MoMa

    Przed przystąpieniem do tworzenia planogramu należy włączyć opcję automatycznego mapowania na podstawie transakcji:

    https://nayaxpolska.ladesk.com/496256-Mapa-produkt%C3%B3w---Aktywuj-automatyczne-tworzenie-mapy-produkt%C3%B3w

    Należy w szczególności zwrócić uwagę na sprężyny podwójne, ponieważ będą identyfikowane pod jednym kodem MDB. Numer kodu będzie zależny od tego do którego wyboru jest przyłożony napęd. Aby uniknąć pomyłek, każda sprężyna podwójna powinna być przetestowana, a kod w ostatnich sprzedażach zweryfikowany.

    Planogram automatów posiadających dodatki (takie jak np. cukier, mleko) może także zaskoczy Operatorów maszyn. Automat kawowy, który sprzedaje kawę z opcją wybrania poziomu cukru może zgłaszać sprzedaż tego samego napoju pod różnymi kodami MDB w zależności ilości cukru wybranej przez konsumenta.

W dalszej kolejności wybieramy produkty na poszczególnych kodach MDB. W pierwszej kolejności wskazujemy grupę produktów. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy użyć filtrowania. Następnie w podobny sposób wskazujemy produkt.


 

System umożliwia uzupełnienie planogramu także produktami, które jeszcze nie są utworzone w systemie poprzez ręczne wpisanie nazwy nowej grupy produktów / produktu. Nie jest to zalecana praktyka, gdyż w przypadku literówki lub dodania jednej nazwy z dodatkową spacją, będą to 2 zupełnie różne artykuły! Radzimy tworzyć grupy produktów i dodawać artykuły od strony Administracja >> Produkty, a w planogramie zawsze wybierać wartości z listy. W ten sposób unikniemy zamieszanie z niepoprawnie raportowanymi sprzedażami.

Ostatni krok jaki powinniśmy wykonać to uzupełnienie informacji o pojemności każdego z wyborów i oznaczenie aktualnego stanu zatowarowania. Jeśli automat jest pełny lub pusty możemy skorzystać z funkcji Pełny automat / Opróżnij automat pod rozwijanym przyciskiem Towar.

W sytuacji, gdy mamy dwa takie same modele automatu o takim samym rozkładzie produktów warto pójść na skróty i zapisać mapowanie automatu by je wykorzystać w innej maszynie. W tym celu korzystamy z przycisku Mapa automatu >> Zapisz mapę jako... Mapę zapisujemy jako nową mapę produktów, wprowadzamy jej nazwę oraz dodajemy opis, który ułatwi nam identyfikację czego dotyczy ten szablon mapy. W nowym automacie korzystając z Mapa automatu >> Importuj mapę wybieramy wcześniej zapisany szablon planogramu, aby zastosować go w nowym automacie. 


 

Poniżej krótkie wideo omawiające powstawanie mapy automatu: