System Nayax umożliwia zdalną aktualizację parametrów terminala. W pierwszej kolejności musimy przejść do ustawień wirtualnego automatu. Znajduje się tam cała konfiguracja terminala.
Zmiana wartości parametru i kliknięcie przycisku zapisz wywołuje skutek jedynie w systemie. Żeby zmiany miały zastosowanie w terminalu należy jeszcze wysłać parametry do urządzenia. Można to zrobić na dwa sposoby:
- wysłanie kilku parametrów
- ponowne wysłanie całej konfiguracji
Aby wysłać pojedyncze parametry należy:
- Zaznaczyć parametry które chcemy wysłać do terminala. Ustawić pożądaną wartość parametrów.
- Powyżej ustawień odnaleźć przycisk "Czynności" i wybrać polecenie "Wyślij parametr". W wyniku tego działań parametry zostaną automatycznie zapisane w automacie oraz wysłane do urządzenia (nie potrzeby używania przycisku "Zapisz ustawienia").
- Z tego samego menu "Czynności" wysłać polecenie "Reset modułu"
Drugi sposób zmiany parametrów opierający się na wysłaniu całej konfiguracji wygląda następująco:
- Ustawienie pożądanych wartości poszczególnych parametrów i skorzystanie z przycisku "Zapisz ustawienia"
- Klikamy przycisk "Czynności" i wybieramy polecenie "Reload Configuration". W rezultacie cała konfiguracja zostanie wysłana do urządzenia.
- Z tego samego menu "Czynności" wysłać polecenie "Reset modułu"
W obu przypadkach od wysłania parametrów do ich przyjęcia przez urządzenia może minąć od kilku do kilkunastu minut. Postęp można śledzić w zakładce "Kolejka" ustawień automatu.
Oprócz nazwy parametru i jego wartości (pierwsze dwie kolumny) znajdziemy informacje o:
- Data ustawienia - czas wysłania parametrów przez użytkownika
- Data przyjęcia - czas przyjęcia parametru przez terminal
- Sent by - określa jaki użytkownik wykonywał zmianę parametrów. "system process" oznacza automatyczną zmianę wynikającą z działania systemu
- VPN/MQTT Sent Time - czas wysłania parametrów z serwera do terminala
- VPN/MATT Sent Status - określa czy parametr został skutecznie wysłany do terminala przez serwer
Niektóre parametry wymagają ponownego uruchomienia terminala, dlatego w zaprezentowanych sposobach ostatnim krokiem był zawsze reset terminala. Jeśli czas przyjęcia parametru "Reset device" w kolejce będzie starszy niż czas ostatniego "Power up" w ostatnich zdarzeniach automatu jesteśmy w stanie stwierdzić, że nasze zmiany zostały już zastosowane.